We partnered with Universal Tennis to bring you the ITA Tour: Fall Circuit by UTR — a new initiative to provide local matchplay opportunities to collegiate, junior and pro players this fall.
The ITA Tour: Fall Circuit by UTR kicked off on September 18th and ran through November 22nd, featuring singles play only, with events running for 2-3 days each weekend. Events were limited to flights of 16 or 32 players, and players were selected based on their UTR to ensure high-level competition. (Read more.)
* $$ Price money designated event.
Week 1: September 18-21
Week 2: September 25-28
Kingsmill Resort
Williamsburg, VA
Draws
Lotito City Park $$
Bluefield, WV
Draws
Topspin Swim and Racquet Club $$
Lexington, SC
Draws
Wichita State $$
Wichita, KS
Draws
Drake University/Lifetime Fitness
Des Moines, IA
Draws
University of Minnesota (WOMEN)
Minneapolis, MN
Draws
Eastern Michigan University
Ypsilanti, MI
Draws
Baldwin Wallace Univ./ Paramount Tennis Club
Medina, OH
Draws
UW-Whitewater
Whitewater, WI
Draws
Eola Tennis Academy
Aurora, IL
Draws
South Bend Racquet Club
South Bend, IN
Draws
Evansville Tennis Center
Evansville, IN
Draws
Athletic Club Alabama
Huntsville, AL
Draws
Georgia Gwinnett $$
Lawrenceville, GA
Draws
Palm Beach Atlantic
West Palm Beach, FL
Draws
Beerman Tennis Facility
Lakeland, FL
Draws
Florida Tennis Center
Daytona Beach, FL
Draws
Angelo State University/Bentwood Country Club (WOMEN)
San Angelo, TX
Draws
Beaumont Municipal Tennis Center $$
Beaumont, TX
Draws
Week 3: October 2-5
Week 4: October 9-12
Kingsmill Resort
Williamsburg, VA
Draws
Belmont Abbey College
Belmont, NC
Draws
Topspin Swim and Racquet Club $$
Lexington, SC
Draws
Matrix Racquet Club $$
Lowell, AR
Draws
Drake University/Lifetime Fitness
Des Moines, IA
Draws
University of Minnesota (MEN)
Minneapolis, MN
Draws
Dwight Davis Tennis Center
St. Louis, MO
Draws
Eastern Michigan University
Ypsilanti, MI
Draws
XS Tennis Village $$
Chicago, IL
Draws
The Sports Academy/Utah State $$
Logan, UT
Draws
Warner University
Lakeland, FL
Draws
Georgia Gwinnett $$
Lawrenceville, GA
Draws
Oracle ITA Masters – Barnes Tennis Center
San Diego, CA
Draws
Reffkin Tennis Center
Tucson, AZ
Draws
Midwestern State University $$
Wichita Falls, TX
Draws
Waco Regional Tennis & Fitness $$
Waco, TX
Draws
Week 5: October 16-19
Lotito City Park $$
Bluefield, WV
Draws
Huntington Park
Newport News, VA
Draws
Smith Stearns Tennis Academy
Hilton Head, SC
Draws
University of Minnesota (WOMEN)
Minneapolis, MN
Draws
WBSC/Walled Lake Central High School
Commerce, MI
Draws
College Park Athletic Club
Deerfield, IL
Draws
Colorado Mesa University
Grand Junction, CO
Draws
Surprise Tennis and Racquet Complex
Surprise, AZ
Draws
Gorin Tennis Academy
Bellevue, WA
Draws
Palm Beach Atlantic
West Palm Beach, FL
Draws
Warner University
Lakeland, FL
Draws
Lifetime Athletic @ Peachtree Corners $$
Peachtree Corners, GA
Draws
Richland Tennis Center
North Richland Hills, TX
Draws
Giammalva Racquet Club $$
Spring, TX
Draws
Week 6: October 23-26
Kingsmill Resort
Williamsburg, VA
Draws
West Virginia University/Summit Tennis Academy
Morgantown, WV
Draws
Lake Wilson Club/Barton College
Elm City, NC
Draws
Drake University/Lifetime Fitness
Des Moines, IA
Draws
Wichita State $$
Wichita, KS
Draws
University of Minnesota (MEN)
Minneapolis, MN
Draws
Mason High School
Mason, MI
Draws
Week 7: Oct 30 – Nov 2
Smith Stearns Tennis Academy $$
Hilton Head, SC
Draws
Prosperity Athletic Club
Charlotte, NC
Draws
Cosmo Park $$
Columbia, MO
Draws
WBSC/Walled Lake Central High School
Commerce, MI
Draws
The Wembley Club
Chagrin Falls, OH
Draws
XS Tennis Village $$
Chicago, IL
Draws
Western Athletic Club
Cincinnati, OH
Draws
Tennessee Tennis Academy
Memphis, TN
Draws
Georgia Gwinnett $$
Lawrenceville, GA
Draws
Treasure Bay Golf and Tennis
Treasure Island, FL
Draws
Lomas Santa Fe Country Club $$
San Diego, CA
Draws
Eagle Fustar Tennis Academy
Sunnyvale, CA
Draws
Bay Area Racquet Club
Houston, TX
Draws
Kossover Tennis Center
Topeka, KS
Draws
Week 8: November 6-9
Spencer Love Tennis Center
Greensboro, NC
Draws
Wichita State $$
Wichita, KS
Draws
Cosmo Park
Columbia, MO
Draws
Drake University/Lifetime Fitness
Des Moines, IA
Draws
WBSC/Walled Lake Central High School
Commerce, MI
Draws
The Wembley Club
Chagrin Falls, OH
Draws
Top Seed Tennis Club
Nicholasville, KY
Draws
Eola Tennis Academy
Aurora, IL
Draws
Georgia Gwinnett $$
Lawrenceville, GA
Draws
Surprise Tennis and Racquet Complex
Surprise, AZ
Draws
Parker Racquet Club
Parker, CO
Draws
Athletic Club Alabama
Huntsville, AL
Draws
Winter Park Tennis Center
Winter Park, FL
Draws
Weil Tennis Academy
Ojai, CA
Draws
Chapman University
Orange, CA
Draws
Morgan Hill/Gilroy Tennis Clubs
Morgan Hill, CA
Draws
Beaumont Municipal Tennis Center $$
Beaumont, TX
Draws
Week 9: November 13-16
Topspin Swim and Racquet Club $$
Lexington, SC
Draws
University of Kansas
Lawrence, KS
Draws
Matrix Racquet Club $$
Lowell, AR
Draws
Drake University/Lifetime Fitness
Des Moines, IA
Draws
WBSC/Walled Lake Central High School
Commerce, MI
Draws
The Wembley Club
Chagrin Falls, OH
Draws
XS Tennis Village $$
Chicago, IL
Draws
Gorin Tennis Academy
Bellevue, WA
Draws
Western Athletic Club
Cincinnati, OH
Draws
Tuscaloosa Tennis Center $$
Tuscaloosa, AL
Draws
San Luis Obispo Country Club
San Luis Obispo, CA
Draws
Warner University
Lakeland, FL
Draws
Palm Beach Atlantic
West Palm Beach, FL
Draws
The Legacy @ Bonne Esperance $$
Baton Rogue, LA
Draws
Reffkin Tennis Center/University of Arizona
Tucson, AZ
Draws